JAK ZOSTAJEMY ZAPROGRAMOWANI?

Przez całe wieki uważano, że decyzje w naszym życiu podejmujemy przy pomocy świadomego umysłu. Jednak wyniki badań prof. Benjamina Libota z Uniwersytetu w San Francisco dowodzą, że decyzje są podejmowane (o ułamki sekundy) zanim zrobi to świadomość! Intelekt nie zdaje sobie z tego sprawy.

Intelekt, jest w stanie przyswoić sobie tylko 15-20 z milionów informacji, które docierają do niego w każdej sekundzie, pozostałe nie przekraczają progu świadomości. Dalsze badania wykazały, że tym czymś, co decyduje o tym, czego doświadcza nasza świadomość – to są wspomnienia!

Nasz umysł otrzymuje informacje z trzech różnych źródeł percepcji. Pierwszy rodzaj percepcji powstaje na poziomie tzw. genetycznym (instynktowne zachowania, automatyczne reakcje na bodźce),wspólne dla rodzaju ludzkiego. Drugi rodzaj to podświadomy umysł, kontrolujący funkcje, o których nie musimy myśleć (np. program kontrolujący chodzenie, który staje się częścią podświadomego umysłu). Trzeci rodzaj , to świadomy umysł.

Informacje i programy, według których kształtuje się organizm człowieka, działają przez cały czas począwszy od okresu prenatalnego.

Odkryto, że zanim jeszcze zacznie dochodzić do podziałów zapłodnionej komórki jajowej, na poziomie energetycznym, istnieje już gotowy model organizmu, jego energetyczna matryca (obserwacji poddano zarodki kurze – na planie energetycznym widać było gotowy „model” kurczaka). Wszystko w przyrodzie posiada swój wzór energetyczny – informację, według której rozwijają się kolejne organizmy. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu informacja taka zostanie zakłócona, na planie fizycznym manifestuje się to mutacjami czy też zniekształceniami.

W fazie embrionalnej, na poziomie biologicznym, rozwijający się organizm pobiera wraz z krwią matki tzw. komponenty krwi, czyli cząsteczki informacyjne (hormony i emocjonalne substancje chemiczne). Płód doświadcza tego samego co matka, np. gdy ona przeżywa stres, płodowi zostaną dostarczone tzw. hormony stresu. Jeśli utrzymuje się to przez dłuższy czas organizm płodu rozwinie bardziej system mięśniowy i kostny – ciało będzie większe, natomiast mózg będzie przygotowany aby skoordynować taką waleczną postawę. Warunki w jakich kształtuje się płód, wszystkie emocje rodziców, jakie odbiera, mają wpływ na jego dalsze życie pod względem zachowania i fizjologii.

Mózg prenatalny i noworodkowy, aż do 6 roku życia dziecka, nadaje głównie na falach delta i theta, jest to tzw. stan hipnagoniczny. Przy tych niskich częstotliwościach dziecko żyje cały czas jakby było w transie hipnotycznym. W tym stanie otrzymuje swoje programy behawioralne obserwując otoczenie; twarze rodziców (opiekunów). Obserwacja twarzy rodziców jest dla niemowlęcia szczególnie ważna, gdyż odczytuje z nich emocje (noworodki wykazują prawie wszystkie cechy dorosłych; gniew, zazdrość, wściekłość, smutek czy miłość). Brak opiekunów i takich wzajemnych oddziaływań, prowadzi do zaburzeń w rozwoju dziecka, zwanych zaburzeniami przywiązania. Takie dzieci mają problemy ze skupieniem się i wykazują podobne cechy do dzieci z tzw. deficytem uwagi.

Dziecko uczy się poprzez przykład, dodatkowo pobierając podświadomym umysłem przekonania (programy) wiążące się z jaźnią czyli świadomym umysłem. Np. wszelka krytyka, jest przyjmowana przez dziecko jako fakt prawdziwy. Dla jego podświadomości opinie wyrażane przez innych stają się programami. Ponieważ cały czas mózg dziecka działa w tym hipnotycznym transie, tak łatwa staje się jego wszelka indoktrynacja pochodząca z zewnątrz. Nabyte przekonania, typu; („jesteś głupi”, „do niczego nie dojdziesz”, „bozia cię ukarze” itp.),wszelkie strachy i nakazy stają się programami, tak głęboko wnikając w podświadomość, że potem w dorosłym życiu bardzo trudno się od nich uwolnić. Co gorsze, nie zdajemy sobie w ogóle z tego sprawy, że one działają. Programowanie takie wykorzystują zresztą wszelkie systemy kontroli włączając w to religijne.

Tak więc, zasadniczo, podlegamy dwóm rodzajom umysłu, świadomego i podświadomego. Te dwa rodzaje umysłu, tworzą tzw. „głos centralny”. Świadomy umysł, jest twórczym umysłem, wyrażającym własną wolę, natomiast podświadomy umysł działa jak komputer, posiadający bazę zaprogramowanych zachowań. Część tych zaprogramowanych zachowań wywodzi się z naszych instynktów i reprezentuje naszą naturę ale ogromna większość jest nabywana przez doświadczenia w trakcie naszego rozwoju.

Podświadomy umysł można porównać do urządzenia ściśle reagującego na bodźce i działającego jak zaprogramowany pilot, bez wymaganego myślenia. Możemy uważać siebie za osoby panujące nad własnym życiem, jednocześnie nie zdając sobie sprawy z ograniczających nas programów behawioralnych, zagnieżdżonych w naszym podświadomym umyśle, które sabotując , mogą niweczyć nasze świadome wysiłki. Można powiedzieć, że jesteśmy świadomie, nieświadomi naszych podstawowych percepcji lub przekonań o życiu.

Podświadome zachowania uaktywniają się bez wiedzy i kontroli świadomości, tworząc tzw. „głos wewnętrzny”. Jeśli chcemy panować nad podświadomością, musimy cały czas być czujni na negatywne programy i panować nad swoim zachowaniem, bo gdy tego nie kontrolujemy włącza się program. Podświadomość działa jak maszyna puszczająca „nagranie” w momencie wystąpienia określonego bodźca.

Samo pozytywne myślenie nie wystarczy aby przeprogramować podświadomość. Jak zbadano, podświadomość jest milion razy silniejsza od świadomości! Neurolodzy określili, że świadomy umysł wytwarza mniej niż 5% tzw. kognitywnej świadomości w ciągu dnia, zaś 95-99% naszych zachowań wywodzi się bezpośrednio z podświadomości! Świadomość jako procesor, przetwarza 40 bitów na sekundę, zaś podświadomość 40 milionów bitów informacji na sekundę!

Świadomość jest w porównaniu z podświadomością „małym procesorkiem” pomimo że, potrafi kontrolować np. ciśnienie krwi, bicie serca, temperaturę ciała, (co udowodnili jogini), w konkurencji z podświadomością ma niewielkie szanse. Jeśli chcemy aby pozytywne programowanie przynosiło efekty, podświadomość musi wspierać świadomość, gdyż obie działają równolegle. Aby zmienić negatywne, ograniczające wzorce z podświadomości musimy do niej wejść i „przepisać program”.

Przede wszystkim należy wprowadzić tzw. „uważność” w nasze życie (z ang. mindfullnes ), jest to ścieżka podobna do tzw. ”buddyjskiej uważności oddychania”. Jednak dla ludzi żyjących w ciągłym pośpiechu, do wyeliminowania samoograniczających wierzeń i neutralizacji negatywnych emocji, a także do kreowania sukcesu i szeroko pojętego rozwoju osobistego, lepsze okazują się, tzw. techniki psychologii energii np. EFT (Emotional Freedom Techniques), Technika akupresury Tapas Fleming – TAT (Tapas Acupressure Technique), BSFF – (Be Set Free Fast) czy Desensybilizacja za pomocą ruchów oczu EMDR – (Eye Movement Desensitization and Reprocessing), umożliwiają one szybkie i głębokie przeprogramowanie ograniczeń i podświadomych zachowań. Inne techniki to; Holograficzne Przemodelowanie (Holographic Repattering), Rozmowa z Ciałem (Body Talk), hipnoterapia kliniczna czy też różne ścieżki Yogi. Wszystko po to, aby stać się Mistrzem swojego życia, zamiast „ofiarą” własnych programów.

Laura Rasińska, (m.in na podstawie wykładów dr. Bruce'a Liptona)